ŚWIADCZENIE CHOROBOWE ZA POBYT W SZPITALU …

W 2011 roku wejdzie w życie nowe prawo dotyczące świadczeń chorobowych dla pracowników. „Metamorfoza” ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa polega na tym, że świadczenie chorobowe niezależnie od wieku pracownika wynosić będzie przynajmniej 80% wymiaru zasiłku za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym. Od lutego poprzedniego roku pracownikom powyżej 50 roku życia pracodawca wypłacał wynagrodzenie chorobowe tylko za 14 dni co powoduje, że już od 15 dnia niezdolności do pracy w danym roku, pracownicy tacy otrzymują zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Jednak wysokość tego zasiłku za okres pobytu w szpitalu jest niższa od kwoty wynagrodzenia za czas choroby. Nasz Kodeks Pracy daje nam gwarancję, iż wynagrodzenia za czas choroby otrzymujemy co najmniej w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Niemniej jednak w obecnym artykule 11 ust. 1 a w/w ustawy za okres hospitalizacji przewidziany jest zasiłek w wysokości tylko 70% podstawy wymiaru, wyłączający jedynie osoby, które uprawnione są do 100% zasiłku. Osiąganie niższego świadczenie wyłącznie z powodów ukończenia 50 roku życia i wcześniejszego przejścia na zasiłek chorobowy nie jest niczym innym jak dyskryminacja człowieka ze względu na jego wiek.

W związku z tym art. 11 ustawy o zasiłkach uzupełniony został poprzez dodatnie ust. 1b, który zmienia mało „tolerancyjny” przepis na bezsprzecznie korzystniejszy dla pracowników po pięćdziesiątce. Zgodnie z nim miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym takiego pracownika będzie wynosił 80%, a nie jak teraz 70% podstawy wymiaru zasiłku.

Zmiana ta jest niewątpliwie zbawienna dla tej grupy ubezpieczonych, ponieważ jak stanowi sama Konstytucja nikt nie może być dyskryminowany ze względu na wiek. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Kadry i Płace, Podatki, System Ubezpieczeń Społecznych i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „ŚWIADCZENIE CHOROBOWE ZA POBYT W SZPITALU …

  1. Już dawno nie widziałam tak fascynującego bloga. Polecam go wszystkim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>