Czynny żal – sposób na uniknięcie kary…

Chociaż w tym roku mieliśmy dwa dni więcej na złożenie zeznań podatkowych do skarbówki za 2010 rok, nie wszyscy jednak zdarzyli się w tym terminie wyrobić. Pamiętajmy, że urząd skarbowy nie może nie przyjąć zeznania PIT „spóźnialskich”. Ma jednak prawo, z którego oczywiście nagminnie korzysta, nałożyć na nas karę grzywny.

Sprawdź: Pomagamy rozwiązywać problemy podatkowe

Niezłożenie deklaracji w terminie jest bowiem wykroczeniem skarbowym. Za nim fiskus zorientuje się, że nie złożyliśmy zeznania podatkowego w terminie powinniśmy wywiązać się z tego obowiązku w ekspresowym tempie. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być dla nas bardzo bolesne i mocno uderzyć po naszych kieszeniach, nawet jeżeli czynem swym nie naraziliśmy budżetu państwa na jakikolwiek uszczerbek. Kara grzywny mieści się w granicach od 138,60 zł do nawet 27.720 zł. Górna granica kary z pewnością wszystkich nas przeraża, jednakże fiskus ustalając wysokość kary bierze pod uwagę status majątkowy podatnika, relacje rodzinne oraz przede wszystkim wysokość dochodów i możliwości ich uzyskania.

Dla zapominalskich istnieje sposób uniknięcia zapłaty kary, warto o nim wiedzieć i go zapamiętać. Nasz ustawodawca w K.k.s. przewidział dla spóźnialskich podatników korzystne rozwiązanie. Rzadko kto z nas go czyta, gdyż sama jego nazwa nie przypada nikomu do gustu. Warto jednak zwrócić uwagę chociaż na art. 16 tego kodeksu, który da nam możliwość uniknięcia przykrych konsekwencji swojego zapominalstwa bądź zaniedbania. Artykuł ten pozwala nam na pisemne przyznanie się do niezłożenia deklaracji w ustawowym terminie (tzw. „czynny żal”), należy jednak wskazać okoliczności zaistniałej sytuacji i przyznać się do swego czynu tak argumentują pismo by fiskus nie zarzucił nam umyślnego i celowego działania.

W przypadku wystąpienia zaległości podatkowej, prócz złożenia spóźnionego PIT wraz z „czynnym żalem” mamy obowiązek ją uregulować wraz z należnymi odsetkami od zaległości podatkowych, najlepiej w tym samym czasie, w którym składamy powyższe dokumenty.

Podkreślę, by „czynny żal” był skuteczny musimy złożyć go przed otrzymaniem wezwania ze skarbówki. Wyłącznie wtedy możemy spodziewać się jego pozytywnych rezultatów, uniknąć kary grzywny, ponieważ z reguły organy skarbowe odstępują wówczas od karania podatników.

Przykład:

Pan Jacek Zapominalski w połowie maja tego roku robił wiosenne porządki w domowych dokumentach. Nagle spostrzegł, że w stercie starych gazet znajduje się jego PIT-37 za 2010 rok. Zaczął szukać rozwiązania w internecie i znalazł artykuł na temat „czynnego żalu”. Postanowił, że jeszcze tego samego dnia pójdzie na pocztę i wyśle wraz z pismem swoje zeznanie roczne listem polecony. Szybko i sprawnie napisał do fiskusa zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia skarbowego, które wyglądało w sposób następujący:

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Podatki, Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>