Zakup samochodu a podatek PCC…

Zakup samochodu odbywa się zazwyczaj po przez zawarcie umowy kupna – sprzedaży. Nie zawsze jednak zakupiony od przedsiębiorcy pojazd używany jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Kupując używane auto bądź inne przedmioty musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dobra te stanowią majątek firmowy przedsiębiorcy.

Zobacz więcej:  Porady podatkowe

W momencie kiedy jako osoba prywatna zakupimy auto od innej osoby prywatnej, wówczas taka transakcja bezsprzecznie opodatkowana jest podatkiem PCC. W przypadku, gdy zakupu samochodu dokonamy u osoby prowadzącej działalność gospodarczą to przy spełnieniu pewnych przesłanek, nie będziemy zobligowani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Według norm prawnych ustawy o PCC (art. 2 ust. 4) czynności cywilnoprawne, w tym także umowy kupna-sprzedaży nie wywołują obowiązku w tym podatku, pod warunkiem, że chociaż jedna ze stron tej transakcji opodatkowana jest bądź zwolniona z podatku VAT. Co to dla nas oznacza? Otóż w przypadku kiedy my jako osoba fizyczna zakupimy auto od przedsiębiorcy, który jest płatnikiem VAT to od takiej czynności nie zapłacimy podatku PCC. Sprzedający ma obowiązek od takiej transakcji odprowadzić należny podatek VAT, względnie spełniając odpowiednie warunki, może posłużyć się zwolnieniem z tego podatku. W każdym jednak przypadku czynność ta powinna zostać potwierdzona wystawieniem faktury sprzedażowej.

Wytyczna ta odnajduje zastosowanie w każdym przypadku nabycia towaru czy majątku od płatnika VAT, posiadającego status organizacyjny w formie spółki osobowej bądź handlowej. Wszelki majątek i towar zakupiony przez takie podmioty z domniemania stosowany jest w celach prowadzenia działalności gospodarczej. To, że dany sprzedawca jest płatnikiem podatku VAT nie oznacza, że jest to dostateczny powód do tego, by ominąć zapłatę podatku PCC. Zwolnienie z niego występuje tylko wówczas, kiedy sprzedawany towar czy majątek był nabyty w celach handlowych prowadzonej działalności a nie na potrzeby osobiste.

Reasumując, zakupując samochód od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą pamiętajmy o tym, żeby zwrócić uwagę na to czy samochód, który kupujemy pochodzi z majątku firmowego czy prywatnego sprzedającego. Tym bardziej, że za błąd sprzedającego odpowiemy wyłącznie my sami.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Podatki, Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>